W drugim półroczu roku szkolnego 2024/2025 uczniowie klas piątych – VA i VB uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Trzymaj Formę”. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela biologii pracowali nad projektem pt.”Organizujemy spotkania z ekspertami na temat – Wiem jak dbać o zdrowie.
Na spotkania uczniowie zaprosili: przedstawicielkę Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zambrowie – p. Martynę Wyszkowską, która przeprowadziła zajęcia na temat zdrowego odżywiania, pielęgniarkę – p. M. Dmochowską, która uświadomiła dzieciom jak ważna jest higiena przygotowywania i przechowywania żywności oraz psycholog - p. K. Ziemkiewicz, która opowiedziała o zaletach jedzenia posiłków w gronie najbliższych. O wpływie ruchu na organizm, uczniowie rozmawiali z nauczycielami wychowania fizycznego. Następnie uczyli się wykonywać ćwiczenia wpływające na kształtowanie właściwej sylwetki, a w szczególności na zachowanie zdrowego kręgosłupa.
Piątoklasiści solidnie przygotowali się do spotkań. Zredagowali zaproszenia, które wykonali w programie PowerPoint pracując pod opieką nauczyciela informatyki. Ukierunkowani przez nauczyciela prowadzącego projekt, zgromadzili wiedzę potrzebną do zredagowania wielu ciekawych pytań. Zaproszeni goście omawiali zagadnienia według własnego pomysłu. Po zakończonych prezentacjach ekspertów, uczniowie zadawali pytania i rozmawiali z gośćmi dzieląc się pozyskanymi wcześniej informacjami. Z każdego spotkania, chętni uczniowie zredagowali artykuły, które zamieszczamy poniżej.
ARTYKUŁY NAPISANE PRZEZ UCZNIÓW
Spotkanie z przedstawicielką Sanepidu
We wtorek 04.03.2025 r. uczniów klas piątych odwiedziła pani z Sanepidu w Zambrowie, która opowiadała o zdrowym stylu życia.
Najpierw samodzielnie układaliśmy z części piramidę zdrowego odżywiania. Pani Martyna Wyszkowska po kolei omawiała kolejne jej poziomy, a uczniowie dobierali do podanych grup odpowiednie produkty spożywcze. Cieszyliśmy się, że dobrze sobie z tym zadaniem poradziliśmy. Następnie zadawaliśmy gościowi przygotowane wcześniej pytania np. Co jeść żeby nie tyć? Co pożywnego można zjeść na śniadanie? Czy należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy? Najbardziej zaciekawiła nas informacja dotycząca napojów energetycznych. Dowiedzieliśmy się, że należy ich unikać, ponieważ zawierają bardzo dużo cukru i kofeiny.
Spotkanie bardzo nam się spodobało gdyż było prowadzone w formie zabawy. Mieliśmy do naszego gościa jeszcze wiele pytań i żałowaliśmy, ze lekcja już się skończyła.
Nikola Mieczkowska i Wiktoria Choińska kl. VB
Spotkanie z pielęgniarką
W dniu wczorajszym 13.03.2025r., naszą klasę odwiedziła pani pielęgniarka, która pracuje w Szkole Podstawowej Nr 3.
Na początku rozmawialiśmy o najważniejszych zasadach dotyczących utrzymania higieny. Pani pielęgniarka przypomniała, że należy często myć ręce, szczególnie wtedy gdy przygotowuje się posiłki. Ważne jest również utrzymanie w czystości sprzętów kuchennych i pomieszczenia, w którym gotujemy. Opowiedziała o poprawnym przechowywaniu jedzenia, żeby się nie posuło. Dowiedzieliśmy się, że nie można drugi raz zamrażać produktów np. lodów, gdyż rozwiną się w nich groźne bakterie. Po wypowiedzi, pani pielęgniarka pozwoliła nam zadawać pytania. Wielu uczniów interesowało się tym, jak bezpiecznie postępować z jedzeniem.
Spotkanie było ciekawe i bardzo ważne, gdyż dotyczyło naszego zdrowia.
Zuzanna Klimowicz kl. VA
Spotkanie z psychologiem
W dniu 27.05.2025r. na godzinie wychowawczej w sali 15 odwiedziła naszą klasę VB pani psycholog Katarzyna Zienkiewicz. Celem tej wizyty była pogadanka na temat zalet jedzenia wspólnych posiłków.
Na początku pani psycholog mówiła nam o znaczeniu rozmowy. Podkreśliła, że jest ona bardzo ważna w utrzymaniu dobrych relacji . Prowadząca zwróciła uwagę na to, żeby starać się słuchać siebie nawzajem, okazywać sobie szacunek oraz pomagać w trudnych sytuacjach. Zachęciła do wyrażania swoich emocji w gronie rodzinnym. Dobrą okazją do tego jest wspólne przebywanie przy stole oraz czytanie książek. Pod koniec spotkania pani psycholog wyświetliła nam film dotyczący relacji w rodzinie. Podsumowując spotkanie, zachęciła nas do spędzania wolnego czasu z bliskimi, do częstego spożywania wspólnych posiłków oraz do wspólnych spacerów. Jest to lepsze od siedzenia w samotności z komputerem.
Zajęcia z panią psycholog wszystkim bardzo się podobały. Warto byłoby zaprosić panią ponownie, aby przeprowadziła podobne zajęcia w przyszłości.
Julia Brzozowska kl. VB
Zajęcia z nauczycielem wychowania fizycznego
Na lekcji wychowania fizycznego z panią Elżbietą Adamską wykonaliśmy ćwiczenia mające na celu poprawę postawy ciała oraz wzmocnienie mięśni kręgosłupa. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej rozgrzewki między innymi: kręcenia biodrami, skłonami i biegu w miejscu. Podczas lekcji skupiliśmy się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe chroniące kręgosłup przed urazami.
Po rozłożeniu mat robiliśmy koci grzbiet, skręty tułowia, mostek i przyciąganie kolan do klatki piersiowej. Mieliśmy 30 sekund deski, a także unoszenie tułowia i kończyn. Ćwiczenia, które wykonywaliśmy były proste i skuteczne. Niektóre ćwiczenia robiliśmy w pozycji leżącej, inne w klęku albo w podporze. W czasie zajęć zwracaliśmy uwagę na prawidłową technikę i oddychanie, gdyż nie chodziło o szybie tempo, ale o dokładność i skupienie się na tym, co robi nasze ciało. Ćwiczenia na kręgosłup są niezwykle ważne dla utrzymania jego zdrowia, elastyczności i siły. Pomagają zapobiegać bólom, poprawiają postawę i zwiększają ogólną sprawność. Dzięki dokładnemu wytłumaczeniu przez panią wuefistkę, ćwiczenia wykonaliśmy bezpiecznie i skutecznie.
Ta lekcja pokazała nam, jak ważne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha. Uważam, że zajęcia były bardzo przydatne i dobrze przeprowadzone. Nauczyliśmy się prostych ćwiczeń, które możemy wykonywać samodzielnie w domu. Regularne ich powtarzanie może znacznie poprawić nasze zdrowie i samopoczucie.
Antonina Górko kl. VB
Koordynator projektu oraz uczniowie klasy VA i VB serdecznie dziękują wszystkim osobom, które pomogły w jego realizacji: zaproszonym gościom, wychowawcom, nauczycielom, rodzicom oraz innym zaangażowanym w projekt osobom. DZIĘKUJEMY
Szkolny koordynator projektu – Katarzyna Kulesza