W „Tłusty czwartek” na zaproszenie wychowawczyni p. Doroty Mocarskiej do uczniów klasy IIa na zajęcia przybyła aktorka z Teatru Form Różnych w Zambrowie pani Bożena Nowowiejska i pan Aleksander Gawrychowski grający na akordeonie. Goście przeprowadzili warsztaty taneczno-muzyczne i aktorskie. Dzieci były zafascynowane. Poznały tradycje ludowe, obrzędy i zwyczaje. Usłyszały ludowe utwory, które kiedyś śpiewały ich babcie i prababcie. Wzbogaciły swoje słownictwo o nowe wyrazy. Zobaczyły oryginalne i nietypowe układy taneczne z wykorzystaniem rekwizytów. Drugoklasiści mogli też zaprezentować się przed gośćmi śpiewając poznane piosenki. Były śpiewane piosenki polskie, a także piosenka w języku białoruskim przez uczennicę, która kiedyś uczyła się na Białorusi. Goście byli zachwyceni talentami muzycznymi drugoklasistów. Było bardzo ciekawie i wesoło. Od prowadzących wszyscy dostali słodką niespodziankę. Dzieciaki podziękowały przybyłym osobom za tak ciekawe, nietypowe warsztaty i zaprosiły na wspólny poczęstunek.
Kolejni wspaniali goście w Trójce!
We wtorek 13.02.2024 roku w klasach I-III odbyły się zapusty. Na zajęciach nauczyciele omówili tę tradycję. Dzieci poznały nazewnictwo związane z zapustami oraz dowiedziały się, jak dawniej obchodzono ostatki. „Trójkowicze” wiedzą już, co oznacza kozelek, ostatki, popielnik itp. wyrazy. Tego dnia dzieci i nauczyciele przebrali się w oryginalne stroje. Na korytarzu i w klasach było nietypowo. Z inicjatywy pani Doroty Mocarskiej zaproszenie do uczniów klas I-III przyjęli do goście: aktorki z Teatru Form Różnych w Zambrowie pani Bożena Nowowiejska, pani Barbara Grabowska oraz pan Aleksander Gawrychowski grający na akordeonie. Goście w pięknych, nietypowych strojach, barwnym korowodem przywitali wszystkie dzieci. Wśród bawiących się były postacie cyganów, żebraków…. Przy dźwiękach akordeonu tańczyły dzieci oraz ich wychowawczynie. Wodzirejami cały czas byli zaproszeni goście. To był cudowny dzień, pełen szalonych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. „Czekamy z utęsknieniem na następny karnawał”.
Światowy Dzień Chorego
Szkolne Koło Wolontariatu od lat włącza się do obchodów Światowego Dnia Chorego. Z tej okazji również i w tym roku mali wolontariusze z klasy III C własnoręcznie wykonali kartki z życzeniami, które następnie trafiły do chorych.
Wyjątkowy gość w naszej szkole.
Dzisiejszy dzień zapadnie naszym najmłodszym uczniom na długo w pamięć. Uczniowie klas I - III gościli dzisiaj niezwykłą osobę - pana Olafa Bacher, który z zawodu jest pilotem samolotów. Pan Olaf w fantastyczny sposób opowiedział dzieciom jak wygląda jego praca oraz jak działają samoloty. Zaprezentował wszystkim zebranym swój kombinezon i opowiedział co oznacza każdy symbol i naklejka na jego stroju. Najmłodsi trójkowicze mogli obejrzeć piękne zdjęcia z przeróżnych miejsc świata wykonane z lotu ptaka. Największe emocje wzbudził filmik naszego miasta nagrywany z samolotu osobiście przez pana pilota. Spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje, a wielu uczniów skierowało bardzo ciekawe pytania do pana Olafa. Wszyscy obecni nagrodzili pilota gromkimi brawami oraz zaprosili go na kolejne spotkanie, którego już nie możemy się doczekać! Uczniowie klasy I B w podziękowaniu za poświęcony czas wręczyli panu Olafowi słodki upominek oraz ręcznie malowany obrazek. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.
Dzień wzorowego ucznia.
Dzisiaj podczas uroczystego apelu zostali wyróżnieni najlepsi uczniowie w naszej szkole. Uczniowie zostali nagrodzeni za wysokie wyniki edukacyjne i wzorowe zachowanie.
2
#LaboratoriaPrzyszłości Styczeń- lekcje biologii
Dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu "Laboratoria przyszłości" uczniowie klas 4-8 mają okazję uczestniczenia w lekcjach biologii i przyrody, na których rozwijają umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Do dyspozycji uczniów jest ogromna ilość preparatów mikroskopowych. Największym powodzeniem cieszą się te dotyczące człowieka. Młodzież miała możliwość obserwacji rozmazu krwi, przekroju żyły i tętnicy, przekroju poprzecznego języka i mięśni szkieletowych. Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów zawsze cieszą się zainteresowaniem ze strony uczniów i zaangażowaniem podczas zajęć.
Milena Mioduszewska
3
Życzenia
#LaboratoriaPrzyszłości: Grudzień w SP3
W bieżącym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie kontynuują zajęcia związane
z programem Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki. Projekt ma na celu stworzenie nowoczesnej szkoły w której zajęcia są prowadzone
w sposób ciekawy i angażujący uczniów, sprzyja odkrywaniu talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Głównym celem programu jest wsparcie szkół
w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości.W ramach programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do kształtowania
i rozwijania umiejętności manualnych, technicznych, samodzielnego i krytycznego myślenia, stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych jak również pracy zespołowej oraz radzenia sobie
w życiu codziennym. Nowoczesny sprzęt pozwala uatrakcyjnić zajęcia szkolne i daje uczniom możliwość rozwijania zainteresowań nie tylko
na lekcjach.Warto tu wspomnieć, że szkoła zakupiła drukarkę 3D oraz zestawy robotów lego Skrilla lab oraz Arduino
z których uczniowie korzystają na bieżąco. Ponadto posiadamy sprzęt fotograficzny do nagrywania
i montażu wideo. W listopadzie i grudniu prowadzone były
w ramach lekcji informatyki zajęcia poświęcone tworzeniu robotów z wykorzystaniem zestawów Lego Prime.W najbliższym czasie uczniowie rozpoczną zajęcia na których zapoznają się
z możliwością projektowania i wydruku 3D. Uczniowie poznają rodzaje drukarek, rodzaje filamentów
oraz będą mieli okazję obserwować drukarkę 3D podczas pracy, zobaczyć i dotknąć przykładowe wydruki wykonane na szkolnym urządzeniu.
Uczniowie Trójki na wycieczce w stolicy.
19 października grupa ucziów klas 5 i 6 odbyła wycieczkę do stolicy. Nie przeraził ich chłód, bowiem program był niezwykle atrakcyjny. Wizytę w Warszawie rozpoczęli od Pałacu Kultury i Nauki i spotkania z pająkami. Oglądali te największe i najbardziej jadowite, uważnie słuchali opowieści o ich trybie życia i upodobaniach. Jednemu z nich mogli się nawet przyjrzeć z bliska. Kolejnym punktem na trasie wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Wszyscy doświadczali, testowali i poznawali zjawiska, z jakimi stykają się w życiu codziennym. Na zakończenie wycieczki zaplanowano wizytę na Stadionie Narodowym. Uczestnicy byli na murawie stadionu, zwiedzili szatnię reprezentacji Polski, zasiedli w fotelach dziennikarzy i sprawozdawców sportowych. Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wrócili wieczorem do domów. Na pewno będą mieli o czym opowiadać kolegom.