REKRUTACJA DO KLAS I
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR
W dniu 20.03.2025 r. uczniowie naszej szkoły mocno trudzili się rozwiązując zadania Międzynarodowego Konkursu ,,Kangur Matematyczny’’, którego organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu.
W tym roku do zmagań konkursowych przystąpiło 34 uczniów naszej szkoły w czterech kategoriach:
ŻACZEK – 9 uczniów
MALUCH - 16 uczniów
BENIAMIN – 7 uczniów
KADET – 2 uczniów
Miłym kolorowym upominkiem w tym dniu okazała się dla uczestników konkursu - kostka rubika z logo Kangura.
Życzymy sukcesu wszystkim matematykom :)
D. Alejnikow, foto: J. Jasińska, I. Brzozowska
Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny - szczebel wojewódzki rozstrzygnięty, z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki!
28 lutego 2025 r. zakończył się wojewódzki etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy Pożarom”.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycjąi życiem strażackich środowisk oraz rozwój uzdolnień plastycznych. Tematyką konkursu był udział jednostek straży pożarnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz szkoleniu, zawodach, działalności prewencyjnej, kulturalnej i historia pożarnictwa.
Komisja oceniła 185 prac plastycznych. Spośród nadesłanych prac odpowiadających warunkom regulaminu, jury wybrało najlepsze dzieła młodych artystów. Jednocześnie zostały one zakwalifikowane do udziału w eliminacjach ogólnopolskich.
Miło jest nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu na szczeblu wojewódzkim znaleźli się uczniowie SP 3 w Zambrowie:
W kategorii II (szkoły podstawowe klasy I – IV) III miejsce zajął Jakub Sienicki kl. II a.
W kategorii III (szkoły podstawowe klasy V – VIII) wyróżnienie zdobyła Malwina Maślanko kl. VII a.
Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów na etapie ogólnopolskim! Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
Jolanta Jasińska
Uczniowie SP3 po raz kolejny zostali „Mistrzami Origami”
Święto origami w Szkole Podstawowej Nr 47 w Białymstoku to już tradycja. W sobotę1 marca odbyła się już XXIII edycja wydarzenia. Tegoroczne Święto Origami objęte zostało patronatami: Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku i WORDw Białymstoku. Patronat medialny sprawowała TVP3 Białystok. Jak co roku w ramach święta, szkoła zorganizowała i przeprowadziła wojewódzki konkurs „Mistrz Origami”. Nagrody były przyznawane w różnych kategoriach wiekowych i w różnych stylach origami. Wśród kategorii znalazły się: „Jak bezpiecznie spędzam czas”, „Jestem bezpieczny na drodze”, Jan Klemens Branicki i Jego Miasto, ORIGAMI PRZESTRZENNE 5 – 7 LAT, ORIGAMI PRZESTRZENNE 8 – 9 LAT, ORIGAMI PRZESTRZENNE 10 – 12 LAT, ORIGAMI PŁASKIE 5 – 7 LAT, ORIGAMI MODUŁ CHIŃSKI 5 – 7 LAT, ORIGAMI MODUŁ CHIŃSKI 8 – 9 LAT, MODUŁ CHIŃSKI 10-12 lat, MODUŁ CHIŃSKI 13-15 lat. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, co roku bierze w nim udział kilkaset dzieci. Miło jest nam poinformować, że w gronie laureatów po raz kolejny znaleźli się uczniowie SP 3 w Zambrowie:
-
Nagroda Specjalna Marszałka Województwa Podlaskiego: Wiktoria Wińska (kl. VII a)
-
I miejsce:
-
Krzysztof Wiński (kl. IV a) w kategorii wiekowej 10 – 12 lat
-
Jakub Michalski (kl. VII a) w kategorii wiekowej 13 – 15 lat
-
II miejsce: Marcel Jancewicz (kl. II a) w kategorii wiekowej 8 – 9 lat
Wyróżnienia otrzymali: Kuba Karkosa (kl. II a), Julia Brzozowska (kl. V b).
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
1-
„Mała Książka Wielki Człowiek”
„Mała Książka Wielki Człowiek” – pod takim hasłem odbyło się uroczyste wręczenie książek uczniom klasy I a i I b ufundowanych przez Instytut Książki w ramach projektu Wyprawka Czytelnicza dla Pierwszoklasisty. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów do czytania, rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania,aż w końcu do czerpania przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych,jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Zanim jednak książki zostały wręczone, panie bibliotekarki zapoznały uczniówz podstawowymi zasadami użytkowania książek. Dzieci przeniosły się również do zaczarowanego świata bajek za sprawą zagadek, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni oraz głośnego czytania fragmentów wybranych książek.
Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzymał pakiet książeczek: "Wnuczka antykwariusza" autorstwa Justyny Bednarek oraz poradnik dla rodziców i opiekunów - "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem" zawierający wskazówki, jak wspierać dziecko w nauce czytania i czerpać z mocy książek. Zaintrygowani uczniowie od razu rozpakowali WYPRAWKIi z zaciekawieniem oglądali książki.
Wzbudzić w dziecku pasję czytania – to jedno z najtrudniejszych zadań rodzicówi nauczycieli. Tylko wspólna praca może przynieść efekty. Miłość do książek i pasja do czytania umiejętnie kształtowana i towarzysząca uczniom na co dzień, mogą stać się prawdziwą przyjemnością.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Jolanta Jasińska, Iwona Brzozowska
Wieczór w bibliotece szkolnej
Aby zarazić pasją czytania, rozbudzić ciekawość oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów, nauczyciele bibliotekarze wraz z wychowawcą klasy V b zorganizowali „Wieczórw bibliotece” dla uczniów klasy V b i VII a. Spotkanie odbyło się 20 lutego o godzinie 18i obfitowało w liczne zabawy oraz konkursy.
Rozpoczęło się od głośnego czytania fragmentu książki pt. „Babcia Rabuś powraca”. Wspólne czytanie wywołało nie tylko uśmiech na twarzach młodych czytelników, ale uświadomiło wszystkim, iż z książką można spędzić miłe chwile. Po wspólnym czytaniu przyszła pora na chwilę zabawy. W małych grupach uczniowie grali w gry planszowe, karty czy w kalambury. Szybko przekonali się (nie pierwszy już raz), że do dobrej zabawy nie zawsze potrzeby jest telefon czy komputer. Mimo wieczorowej pory uczestnicy wykazywali wiele energii i uśmiechu. Następnie uczestnicy mieli okazję usłyszeć i zobaczyć trzy opowiadania zaprezentowane w teatrze kamishibai. Ostatnim punktem wieczoru było wykonanie prac plastycznych prezentujących „skarby”, które każdy czytelnik może odnaleźć w bibliotece.
Na zakończenie spotkania wyłoniono zwycięzców rywalizacji drużynowej w grach planszowych i wręczono nagrody. Poprzez wspólne przeżywanie „Wieczoru w bibliotece” dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale miały także okazję do lepszego poznania się, kształtowały umiejętność uważnego słuchania, miały możliwość współpracy w grupie i umacniania koleżeńskich więzi. Wspólne dyskusje, zabawy, czytanie - to jest pomysł na integrację!
Jolanta Jasińska, Iwona Brzozowska
7
Trzecioklasista z III A zwycięzcą w konkursie Gra o krzyżówkę
Dnia 3 lutego 2025 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie odbył się konkurs pt. Gra o krzyżówkę dla szkół podstawowych. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy, rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości na kulturę i sztukę w tym szeroko rozumianego filmoznawstwa. W konkursie brał udział Krzysztof Michalski uczeń klasy IIII A - wychowawca Dorota Mocarska.
Uczeń zajął I miejsce w konkursie. Otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.
Trójkowicze kibicowali Jagiellonii
W dniu 16 lutego bieżącego roku grupa 30 uczniów wzięła udział w wyjeździe na mecz Ekstraklasy pomiędzy aktualnym Mistrzem Polski - Jagiellonią Białystok, a Motorem Lublin. Atmosfera na meczu była niezwykle gorąca, uczniowie bardzo głośno i żywiołowo dopingowali zespół Jagiellonii. Przed meczem większość uczniów zakupiła klubowe szaliki, dzięki którym aktywnie włączyli się w przepiękną oprawę spotkania. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:0, a skromny wkład mieli w to uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie, którzy gorąco kibicowali przez całe spotkanie.
Podczas wycieczki przeprowadzone zostały dwie pogadanki na temat : " Co znaczy być dobrym kibicem" oraz " Wpływ alkoholu na organizm sportowca".
Wyjazd w znacznym stopniu był współfinansowany przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Zambrowie z Zambrowskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2025 rok.
Sześciolatki z MP 3 w Zambrowie odwiedziły bibliotekę naszej szkoły
W środę 19 lutego dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Zambrowie wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę SP3. Dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta w nowym miejscu pełnym książek.
Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach zainicjowanych przez panie bibliotekarki. Popisywały się znajomością bajek i baśni. Opowiadały o swoich kontaktach z książką, rozpoznawały poznane litery, odgadywały zagadki. Dzieci miały również możliwość przejść między regałami biblioteki – najbardziej zainteresowały je kolorowe książeczki dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją był teatrzyk Kamishibai. Przedszkolaki wysłuchały bajki pt. „Dwa ptaszki”. Przedstawienie bardzo podobało się naszym małym gościom. Uśmiechnięte buzie oraz zaciekawienie dzieci były tego największym dowodem. Na pamiątkę wizyty w bibliotece dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek a panie bibliotekarki zaś piękne laurki z podziękowaniem.
Całe spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.
Jolanta Jasińska
1
Dzień Wzorowego Ucznia
Dzisiaj w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Wzorowego Ucznia. Była to okazja do wyróżnienia osób ze średnią ocen co najmniej 5,0 i wzorowym zachowaniem. Wśród tych osób znaleźli się następujący uczniowie:
- z klasy I a: Leonard Starczak, Natalia Grądzka, Aleksander Siwik, Kinga Kosieradzka,
- z klasy I b: Zofia Sasinowska,
- z klasy II a: Karolina Grunwald, Kuba Karkosa, Jakub Siennicki, Marcelina Słowicka, Zuzanna Lanczewska,
- z klasy II b: Magdalena Dziwalska, Maja Dziuba, Alicja Maszkowska, Aleksandra Pomianowska, Alicja Sadowska, Amelia Zielińska,
- z klasy III a: Wojciech Kossakowski, Aleksander Lipski, Krzysztof Michalski, Natalia Rytel, Aleksandra Sadowska,
- z klasy III b: Wojciech Pietruczak, Julita Pykało,
- z klasy IV a: Olivia Górecka, Hanna Grębowska, Lena Rakowska,
- z klasy IV b: Aleksandra Zambrzycka,
- z klasy V b: Jan Grodzicki, Amelia Lipska, Natalia Łupińska,
- z klasy VI a: Nicole Zaremba,
- z klasy VI b: Zofia Bańkowska,
- z klasy VII a: Jakub Michalski,
- z klasy VIII b: Marta Dzwonkowska, Zuzanna Starczak,
- z klasy VIII c: Gabriela Zalewska.
Gratulujemy i życzymy sukcesów.
D.Alejnikow, M. Jasionowska
Choinka szkolna
Jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w roku szkolnym jest zabawa choinkowa, na której bawią się uczniowie szkoły wraz z rodzicami. W tym roku choinki odbyły się 13 i 14 stycznia. Zabawa miała miejsce na korytarzu szkolnym, który pięknie udekorowali rodzice. Wszyscy bawili się przy muzyce DJ.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji choinki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
foto: K.W i I.K, D.A
9
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku !
Magia Aniołków, Mikołaja i Śnieżynki
Dnia 10.12.2024 r. odbyła się kolejna edycja konkursu na najpiękniejsze ozdoby choinkowe zatytułowanego „MAGIA ANIOŁÓW, MIKOŁAJA I ŚNIEŻYNKI”, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie. Celem konkursu było zachęcenie uczestników do aktywności artystycznej oraz kultywowania tradycji związanej z obrzędami okresu Bożego Narodzenia.
Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych: młodzież z klas VII-VIII szkół podstawowych, młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe. Zadaniem konkursowym było własnoręczne wykonanie zestawu trzech ozdób choinkowych w formie zawieszek. Każdy zestaw musiał zawierać po jednej figurce: Mikołaja, Anioła oraz dodatkowej postaci związanej ze Świętami Bożego Narodzenia, np. bałwanka, renifera, śnieżynki.
Miło jest nam poinformować, że w kategorii klas VII - VIII szkółpodstawowych w gronie laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: I miejsce - Jakub Michalski ( kl. VII a), III miejsce - Lena Targońska (kl. VIII a).
Serdecznie gratulujemy!
Prezes WOPR Łomża u „Trójkowiczów” w klasie III A
Gościem dnia 10.12.2024 w klasie III A SP nr 3 w Zambrowie był prezes WOPR Łomża, ratownik medyczny i fizjoterapeuta pan Tomasz Malinowski. Został zaproszony przez wychowawczynię klasy. Na początku spotkania opowiedział o udzielaniu pomocy w wodzie. Podkreślił, że jego praca to misja. Udziela on między innymi pomocy tonącym. Omówił i pokazał dzieciom sprzęt wykorzystywany w ratownictwie: rzutki, kamizelki ratownicze, płetwy, pas ratowniczy, bojki ratownicze. Opowiedział o akcjach powodziowych, w których bierze udział. Pokazał uczestnikom apteczki modułowe, urazowe, tlenowe. W dalszej części spotkania omówił sposoby udzielania pierwszej pomocy. Następnie demonstrował na manekinie, jak pomóc osobie poszkodowanej. Uczniowie utrwalili tok postępowania w ramach udzielania pierwszej pomocy i powtórzyli numery alarmowe.
Na koniec zajęć przypomniał o zasadach zachowania się nad wodą. Zwrócił szczególną uwagę na regulaminy, które są ustawione, by zawsze zapoznać się z nimi, przeczytać i ich przestrzegać.
Zdjęcia i tekst D.M
Podaj życzliwość dalej
Mikołajkowe zajęcia w klasie II B upłynęły w prawdziwie świątecznej atmosferze! Wszyscy wykonaliśmy autorskie "kamienie życzliwości" o tematyce bożonarodzeniowej. Malowanie na kamieniach sprawiło wszystkim dużo frajdy. Pracowaliśmy w grupach i wymienialiśmy się pomysłami. Nasze prace z serdecznym i życzliwym przekazem trafią do innych osób, które przekażą je dalej i dalej... i dalej.
Zabawa ma na celu promowanie przyjacielskiej i miłej postawy do drugiego człowieka każdego dnia!
1
#LaboratoriaPrzyszłości: Grudzień w SP3
Dzięki sprzętom uzyskanym z projektu „Laboratoria przyszłości” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie w ramach lekcji informatyki rozwijali umiejętności
dziedziny druku 3D. Zapoznali się z rodzajami druku 3D, jego specyfiką oraz całym procesem produkcji. Poznali różnicę pomiędzy drukiem FDM oraz SLA. Swoją pracę rozpoczęli od zwykłego pliku stl. na ekranach swoich monitorów aby następnie pociąć go w specjalistycznym programie i wyeksportować do postaci zrozumiałej przez drukarkę 3D.Zadanie polegało na wykonaniu foremek do pierniczków. Proces powstawania fizycznego obiektu z ekranu komputera do świata realnego bardzo zainteresował uczniów naszej szkoły. Wzbudził w nich ciekawość oraz chęć poszerzenia wiedzy z zakresu druku 3D.
5
Wolontariusze w akcji Tak! Pomagam.
Kolejny weekend zbiórek świątecznych za nami. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu uczestniczyli w akcji Tak! Pomagam i wspierali swoją życzliwą postawą potrzebujące osoby z naszego miasta, które otrzymają świąteczne paczki z żywnością.
Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy! :)
Wolontariusze ponownie w akcji świątecznej :)
W miniony weekend nasi kochani wolontariusze brali czynny udział w świątecznych zbiórkach żywności pod hasłem "Święta Godne A Nie Głodne". Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony wielu ludzi o wielkich sercach.
Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie zbiórki! :)
Do zobaczenia!
Andrzejki w Szkole Podstawowej Nr3
„Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji". I tak właśnie było też w naszej szkole .
29.11.2024r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa. Klasy I– III bawiły się z wychowawcami w swoich salach lekcyjnych. Odbyły się zabawy przy muzyce. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla dzieci. Podszas świętowania dzieci miały możliwość zabaw z wróżkami, gdzie tego dnia starsze koleżanki z Samorządu Uczniowskiego, przygotowały różne wróżby, m.in.: przekuwanie serc, losowanie zawodu i inne.
Klimat Andrzejek był wyczuwalny od samego rana, dzięki przepięknej dekoracji.
Koordynatorem tego przedsięwzięcia była Izabela Rytelewska opiekunka Samorządu Uczniowskiego. Przy zaangażowaniu wszystkich wychowawców i nauczycieli dzieci świetnie się bawiły.
Izabela Rytelewska
„HISTORIA W KSIĄŻKACH ZAPISANA”
W listopadzie 2024 r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pod hasłem: „HISTORIAW KSIĄŻKACH ZAPISANA” skierowany do uczniów klas I - VIII.
Celem akcji było upowszechnianie wiedzy z zakresu historii, dzieł, wydarzeń i postaci historycznych, rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych poprzez różne techniki plastyczne, zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz uświadomienie uczniom roli książki w rozwoju i życiu człowieka.
Zadaniem uczniów biorących udział w rywalizacji było wykonanie ilustracji do wybranej książki o tematyce historycznej. Uczniowie mogli wykorzystać tytuły z domowej biblioteczki lub skorzystać z zasobów biblioteki szkolnej. Każdy uczestnik mógł dostarczyć tylko jedną pracę podpisaną na odwrocie imieniem, nazwiskiem, klasą oraz tytułem wybranej książki historycznej. Gotowe prace należało dostarczyć do biblioteki szkolnej do 26.11.2024 roku.
Prace oceniano pod względem: zgodności z tematyką i celami konkursu, kreatywności oraz estetyki.
Laureatami konkursu zostali:
Miejsce I: Jakub Sienicki k kl. II a, Jan Ciecierski kl. VI a
Miejsce II: Zofia Ejkszta kl. II b
Miejsce III: Aleksander Lipski kl. III a
Laureaci otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
1