Dnia 15 października w kl. III b odbyła się niezwykła lekcja na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, którą przeprowadzili ratownicy medyczni z Zambrowa: p. Robert Chojnowski i Piotr Gutowski oraz pielęgniarka p. Joanna Rutkowska - mama jednego z uczniów. Na początku ratownicy przedstawili ogólne zasady postępowania na miejscu zdarzenia. Trzecioklasiści wykazali się dobrą znajomością numerów alarmowych i sposobu wzywania pomocy przez telefon. Następnie ratownicy zademonstrowali, jak należy ułożyć poszkodowanego w tzw. pozycji bezpiecznej. Uczniowie z wielką uwagą przyglądali się czynnościom ratowników, potem w parach ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. W dalszej części zajęć ratownicy omówili i pokazali na specjalnych zestawach do pozoracji sztucznych ran, jak należy bandażować rany. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia pod czujnym okiem ratowników i pielęgniarki. Następnym ćwiczeniem było wykonywanie masażu serca na fantomie. Dzieci po wcześniejszym pokazie przez ratowników sami wykonywali tę czynność, która jak się okazało nie była łatwa. Na zakończenie dzieci otrzymały od ratowników przydatne akcesoria: gwizdki do wzywania pomocy, maseczki do sztucznego oddychania i długopis w kształcie strzykawki. Trzecioklasiści podziękowali gościom za przydatne i bardzo ważne zajęcia wręczając im samodzielnie wykonane kolorowe kwiatki.
Uczniowie SP3 z wizytą w Urzędzie Pracy w Zambrowie
W dniach 15 - 16 października 2024 r. uczniowie klas VII i VIII SP3 w Zambrowie uczestniczyliw spotkaniach w Urzędzie Pracy organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „PASJA MOTYWACJA ODWAGA”.
Ogólnopolski Tydzień Kariery to coroczne działanie mające na celu inspirowanie różnorodnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Inicjatorem i organizatorem zadania jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczpospolitej Polskiej. Powiatowy Urząd Pracy w Zambrowie, wzorem lat ubiegłych, organizuje wydarzenia mające przybliżyć znaczenie całożyciowego poradnictwa zawodowego, czyli możliwości skorzystania z profesjonalnego wsparcia w planowaniu edukacji, zawodu, pracy i kariery na każdym etapie życia.
Spotkania z doradcami zawodowymi w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery skierowane były do uczniów klas VII i VIII, którzy stoją przed ważnym wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej oraz wyborem zawodu. Warsztaty miały na celu podkreślenie roli doradztwa zawodowego w planowaniu własnej kariery zawodowej. Doradcy zawodowi w ramach zajęć z młodzieżą uporządkowali wiedzęo predyspozycjach zawodowych i zainteresowaniach, przedstawili aktualną sytuację na rynku pracy oraz tendencje dotyczące zawodów przyszłości. Rozmowy dotyczyły wyborów kierunku dalszego kształcenia w celu zdobycia jak najlepszych kwalifikacji zawodowych.
Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Balkiewicz za zaproszenie do udziału w akcji oraz Pani Renacie Gosk i Pani Karolinie Zaniewskiej za ciekawie przygotowane zajęcia i poświęcony czas.
Wycieczka trzecioklasistów z „Trójki”
W październiku trzecioklasiści z SP Nr 3 w Zambrowie wraz z opiekunami p. D. Mocarską, J. Kobielską i ks. Wojciechem Karwowskim pojechali na wycieczkę do Stadniny Koni w Andrzejewie. Przywitała wycieczkowiczów właścicielka stadniny w pięknej jesiennej, wiejskiej aurze. Na początku dzieci obejrzały stadninę i piękne konie. Wysłuchały opowieści o koniach, został im przybliżony temat jazdy konnej. Potem odbyło się wspólne karmienie i czyszczenie koni. Było dużo emocji. Konie parskały z radości. Gdy nadszedł czas na indywidualną jazdę na koniu u niektórych dzieci pojawił się albo uśmiech, albo lekki niepokój. Po nałożeniu kasku, wejściu na konia już tylko zagościła radość na twarzach i uśmiech. Opiekunowie wycieczki też mieli tę przyjemność jazdy na koniach. Kolejnym punktem programu była przejażdżka bryczką wśród pięknej przyrody. Dzieci podczas przejażdżki śpiewały piosenki, a następnie wsłuchiwali się w odgłosy przyrody. Kolejna atrakcja to tor przeszkód z nagrodami na hobby hourse. Było dużo śmiechu i rywalizacji. Na zakończenie dnia przygotowano ognisko. Wszyscy piekli wiejskie kiełbaski i popijali pyszną jesienną herbatką. Czas spędzony wśród koni, łąk dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń.
Życzenia z Okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej
8 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Obchodzone 14 października święto, potocznie zwane Dniem Nauczyciela, zostało ustanowione w 1972 roku, aby upamiętnić utworzoną 14 X 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisję Edukacji Narodowej. Obecnie w całym naszym kraju jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Odbywają się wówczas wyjątkowo wzruszające uroczystości, będące okazją do nagrodzenia najlepszych pedagogów i pracowników niepedagogicznych. Tego dnia uczniowie wspaniale podziękowali swoim nauczycielom i wychowawcom za troskę, życzliwość i serce wkładane w nauczanie. Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi zebrali się, aby wziąć udział w uroczystym apelu. Akademię zaszczycili swym udziałem: przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącą panią Anną Michalską i zastępcą panią Karoliną Kossakowską. Pięknie wykonane piosenki i popisy recytatorskie najmłodszych Trójkowiczów złożyły się na część artystyczną akademii. Przygotowali ją trzecioklasiści pod opieką pań: Jolanty Kobielskiej i Doroty Mocarskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem pana Tadeusza Stańczyka. O oprawę plastyczną zadbały panie Agnieszka Ogórkowska i Agnieszka Chankowska. Publiczność, zachwycona talentami uczniów, nagrodziła występy gromkimi brawami. Pani Dyrektor Bożena Przeździecka pogratulowała nagrodzonemu przez Burmistrza Miasta Zambrów nauczycielowi – panu Tadeuszowi Stańczyk. Następnie wręczyła wyróżniającym się nauczycielom nagrody za rzetelną pracę dydaktyczno-wychowawczą, rozwijanie zainteresowań uczniów oraz osiągane sukcesy dydaktyczne. W tym szczególnym dla edukacji dniu nie zabrakło również podziękowań skierowanych do pracowników administracji i obsługi, którym dyrektor szkoły także wręczyła nagrody. W dowód wdzięczności za pracę nauczycieli, przedstawiciele Rady Rodziców przekazali w ich imieniu bukiety kwiatów na ręce pań dyrektorek. Wszyscy mogli poczuć radosną atmosferę, ponieważ spotkanie zakończono niezwykle miłym akcentem – dzieci rozdały w podzięce wszystkim gościom i nauczycielom własnoręcznie wykonane serduszka.
21
Uśmiech to podstawa! :)
4 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu! :)
Uczniowie klasy II B dowiedzieli się tego dnia jak ogromny i pozytywny wpływ na nasze życie ma uśmiech. Przeczytali również inne ciakawostki na ten temat. Własnoręcznie wykonane buźki z uśmiechami zostały wręczone nauczycielom i pracownikom szkoły, aby u każdego wymalować radosne emocje na twarzach.
Pamiętajmy - uśmiech nic nie kosztuje a może zdziałać cuda! :)
Pożegnanie lata
Uczniowie z klasy III a wraz z wychowawczynią Dorotą Mocarską pożegnali lato, a powitali piękną, słoneczna, kolorową jesień. Na pożegnanie lata śpiewali piosenkę ”Zegnaj lato za rok…..”. Barwnym korowodem przeszli ulicami miasta. Potem wrócili do klasy i tworzyli różne letnie kompozycje. Wypowiadali się też na temat ”Za co kocham lato?”. Później stworzyli mapę mentalną, pracując aktywizującymi metodami. Kolejny dzień to powitanie Jesieni i obchody Dnia Spadającego Liścia. To nietypowe święto obchodzone jest w Polsce we wrześniu. Jego przesłaniem jest radosne powitanie jesieni. Pomysłodawcą tego święta jest Jerzy Szewczyk, który zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych i ciekawych świąt. Nie należy więc ze łzami i żalem żegnać lata, ale radośnie powitać słotą, piękną jesień. . Dzieci zbierały kolorowe liście, żołędzie i kasztany. Potem w grupach wykonali prace plastyczne. Tworzyli jesienne bukiety oraz tworzyli opis jesiennego koszyka. Wykonane prace są piękną ozdobą sali lekcyjnej. Celami jakie przyświecały temu przedsięwzięciu było stymulowanie rozwoju procesów poznawczych – porównywania, klasyfikowania, poszerzanie zakresu doświadczeń sensorycznych – słuchowych, dotykowych, wzrokowych, ruchowych, rozwijanie sprawności manualnych oraz bogacenie słownictwa dziecka. Niech to święto będzie motywacją dla wszystkich by cieszyć się i podziwiać piękne wrześniowe dni.
Wyniki konkursu "Pocztówka z wakacji"
25 września bieżącego roku nasi uczniowie odebrali piękne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie fotograficznym "Pocztówka z wakacji". Trójkowicze zajęli aż 21 różnych miejsc!
Jesteśmy bardzo dumni z naszych laureatów i życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z reprezentowania naszej szkoły w rozmaitych działaniach.
Sprzątanie Świata 2024
20 września 2024 r. trójkowicze wzięli udział w 31 edycji akcji Sprzątanie Świata organizowanej pod hasłem "Na straży czystej ziemi". Uczniowie klasy 6 B pod opieką nauczycielki biologii - K. Kuleszy oraz wychowawczyni, W. Klaman - Sawickiej sprzątali teren wzdłuż garaży przy ulicy Magazynowej. W krótkim czasie zapełnili wszystkie worki, gdyż pozostawionych tam śmieci było bardzo dużo. Uczniowie dziwili się, że niektórzy dorośli nie przykładają wagi do sprzątania po sobie otoczenia i zgodnie stwierdzili, że bez porzuconych papierów, butelek, plastików i tym podobnych "ozdób" teren wygląda znacznie lepiej.
Katarzyna Kulesza
Wyjście integracyjne klasy II B
W ubiegłym tygodniu uczniowie z klasy II B wraz z wychowawczynią oraz nową panią uczącą języka angielskiego wybrali się na wspólny posiłek. Celem wyjścia bylo lepsze poznanie się, ale także nauka poprzez rozmowy, zabawy i gry. Podczas spożywania posiłku dzieci nauczyły się jak zamawiać jedzenie po angielsku oraz przypomniały sobie słownictwo z tego działu.
Było pysznie, kreatywnie i jak zwykle - z uśmiechem!
Zbiórka dla powodzian
"Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz..." ❤️❤️❤️
Pragniemy z całego serca podziękować uczniom, rodzicom oraz pracownikom naszej szkoły, którzy nie przeszli obojetnie obok ludzkiego cierpienia!❤️
DZIĘKUJEMY! Za Waszą dobroć i ogromne serca okazane powodzianom.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0.
Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 na zakup książek do naszej biblioteki
W 2024 roku Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowiepo raz drugi przystąpiła do NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0. na lata 2021-2025.
Głównym celem programu jest zwiększenie atrakcyjności księgozbioru bibliotek szkolnych oraz rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, książek będących nagrodami w konkursach czytelniczych oraz nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej. Otrzymaliśmy dofinansowanie na kwotę15 000 zł (12 000 kwota dotacji z budżetu państwa + 3 000 zł to wkład własny Organu prowadzącego). Dzięki temu uczniowie mogą korzystać z najnowszych propozycji wydawniczych i cieszyć się nowym wyposażeniem biblioteki.
W naszej szkole podjęliśmy działania opierające się na przedsięwzięciu adresowanym do uczniów z klas I – III i IV – VIII. Naszym celem jest promocja książki i biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom oraz zwiększenie roli biblioteki szkolnej w kształceniu, wychowaniu i rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży, wyrabianie nawyku właściwego spędzania wolnego czasu, rozwijanie sprawności językowych, ale także budowanie poczucia własnej wartości.
Zaszczepienie czytelnictwa już w wieku wczesnoszkolnym i podtrzymywanie miłości do książek podczas całego pobytu uczniów w szkole, przyczyni się do wyrobienia nawyku czytania i wielu płynących z tego faktu korzyści w dorosłym życiu. By zainteresować dzieci literaturą planujemy: zastąpić stare, nudne, zbyt poważne, często nieaktualne książki zalegające na półkach w bibliotece, nowościami wydawniczymi; wzbogacić zasoby biblioteki, zarówno o lektury szkolne, jak i inne pozycje literatury współczesnej, popularno-naukowej, historycznej itp., które odpowiadać będą aktualnym potrzebom i zainteresowaniom uczniów naszej szkoły.
oprac. i foto JJ, IB
Nietypowe święto w klasie III a
Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią Dorota Mocarską i panią psycholog Katarzyną zienkiewicz obchodzili nietypowe święto „Dzień Ogórka”. Tego dnia wszyscy ubrani byli na zielono. Na zajęciach słuchali piosenek o tematyce związanej z tym warzywem. W encyklopedii wyszukiwali wartości odżywczych ogórka, a w słowniku ortograficznym szukali pisowni tego wyrazu. Przy tej okazji przypomnieli alfabetyczną kolejność liter. Następnie wyszukiwali w książkach wierszy o warzywach i o ogórku. Potem opisywali warzywo doskonaląc swoje umiejętności redakcyjne. Powstały ciekawe opisy. W dalszej części dnia rysowali kompozycję ogórkową. Na koniec zajęć zrobili koreczki z pysznym ogórkiem, serkiem i pomidorkami oraz bardzo dobry napój: wodę z cytryną i ogórkiem. Punktem kulminacyjnym była degustacja. Dzień upłynął pod hasłem „Zawsze zdrowo i kolorowo i odlotowo”. Było wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Pani Bożena Przeździecka powitała zgromadzonych gości, uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególnie ciepło zwróciła się do pierwszoklasistów. Następnie przedstawiła kadrę pedagogiczną i omówiła ogólne zasady pracy szkoły.
Doniosłym momentem spotkania było ślubowanie uczniów klas pierwszych. W dalszej kolejności Pani Dyrektor nawiązała do obchodów 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zostało upamiętnione minutą ciszy.
Pomyślnego roku szkolnego 2024/2025 pożyczył uczniom proboszcz parafii świętego Józefa Rzemielśnika ksiądz Grzegorz Śniadach, który zaprosił zgromadzonych na inaugurację roku szkolnego do kościoła 8 wrzesnia na godzinę 12.00.
Pani Dyrektor wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom pożyczyła pomyślnego roku szkolnego. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami.
Marta Jasionowska, Paula Reinke, Dorota Alejnikow
25
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 r. (poniedziałek) godzina 800
klasy I- VIII– przed budynkiem szkoły
w razie deszczowej pogody:
klasy I – godzina 800 na holu na parterze
klasy II-VIII - godzina 900 spotkanie
z wychowawcą w wyznaczonej sali
klasy II:
II a – s. 10
II b- s.7
Klasy III:
III a – s. 6
III b – s. 9
Klasy IV:
IV a – s. 36
IV b – s. 13
IV c – s. 35
Klasy V:
V a – s. 31
V b – s. 29
Klasy VI:
VI a – s. 18
VI b – s. 38
Klasy VII:
VII a – s. 33
VII b – s. 34
Klasy VIII :
VIII a – s. 14
VIII b – s. 17
VIII c – s. 15
Zapraszamy uczniów klas pierwszych na spotkanie.
Obowiązek szkolny oraz obowiązek nauki w Polsce dla uczniów z Ukrainy
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 zakończyli rok szkolny 2023/2024.
Główne obchody zakończenia roku szkolnego poświęcone były pożegnaniu ósmoklasistów. Na uroczystość przybyli uczniowie z rodzicami, zaproszeni goście, nauczyciele i przedstawiciele klasy siódmej.
Pani dyrektor Bożena Przeździecka ciepłymi słowami pożegnała 31 absolwentów, uczniów klasy VIII a. Wyraziła nadzieję, iż uczniowie zamykając swój pierwszy etap edukacji podstawowej, będą mile wspominać czas spędzony w zambrowskiej Trójce.
Następnie dokonano przekazania sztandaru szkoły uczniom klas VII. W skład nowego pocztu weszli: M. Rusiecki, J. Sawicki i K. Kalinowska.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród. Tytuł Prymusa Szkoły otrzymała Zuzanna Rakowska, która dokonała wpisu do Złotej księgi absolwentów. Ósmoklasiści odebrali nagrody za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, działalność w samorządzie uczniowskim, wolontariacie, chórze i osiągnięcia sportowe.
Przedstawicielka rodziców absolwentów pani Bogusława Staniec podziękowała nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły za ośmioletnią edukację i trud włożony w wychowanie dzieci. Kolejni przemawiający goście: dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych pan Marek Dąbrowski oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Adam Górecki również wyrazili słowa uznania Dyrekcji i Radzie Pedagogicznej.
W dalszej części uroczystości, zgodnie z tradycją szkoły, uczniowie kończący szkołę złożyli ślubowanie i podziękowali nauczycielom, a siódmoklasiści pożegnali starszych kolegów.
Kolejna część zakończenia roku szkolnego klas I - VIII odbyła się w salach podczas spotkań z wychowawcami. Uczniowie otrzymali świadectwa, odebrali nagrody i pożegnali się z nauczycielami, koleżankami i kolegami.
Gratulujemy uczniom otrzymania promocji i życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.
Dorota Alejnikow, Marta Jasionowska
192
#LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu „Laboratoria przyszłości” uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji biologii i przyrody rozwijają umiejętności prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Oprócz korzystania z gotowych preparatów mikroskopowych uczniowie mają możliwość wykonania własnych preparatów, co jeszcze bardziej zachęca ich do udziału w zajęciach. Mikroskopy i preparaty pozwalają odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać wyobraźnię. Zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów i odkrywanie świata niewidocznego gołym okiem zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz zaangażowaniem w przygotowanie i obserwację obiektów biologicznych.
M.Mioduszewska
7
Spotkanie w Kole Łowieckim klasy II A
Uczniowie klasy II a mieli spotkanie z przedstawicielami Koła Łowieckiego „Łoś”. Pan Dariusz Kossakowski i jego syn Krzysztof Kossakowski, którzy należą do tego koła opowiedzieli dzieciom o swoich zainteresowaniach i hobby. Dowiedzieliśmy się, że koło prowadzi gospodarkę łowiecką na wielu terenach. Zadaniem koła jest prowadzenie gospodarki łowieckiej na terenach dzierżawionych obwodów łowieckich zgodnie z przepisami prawa łowieckiego i zatwierdzonymi planami hodowlanymi i łowieckimi oraz realizowanie innych statutowych zadań Zrzeszenia. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawostek przyrodniczych. Zobaczyły poroża, trofea i wiele innych przedmiotów związanych z łowiectwem. To była ciekawa lekcja przyrodnicza.