Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Nasza biblioteka szkolna jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników szkoły. Tutaj można wypożyczyć ciekawe książki oraz znaleźć ważne informacje. Biblioteka dla wszystkich jest otwarta i codziennie zaprasza swoich czytelników.

Godziny pracy biblioteki szkolnej:
        Poniedziałek - 8.00 - 15.00
        Wtorek - 8.00 - 15.00
        Środa - 8.00 - 15.00
        Czwartek - 8.00 - 15.00
        Piątek - 8.00 - 15.00 ( dzień wewnętrzny)

Każdego roku nauczycielki biblioteki organizują różnorodne wydarzenia czytelnicze, konkursy czytelnicze, plastyczne, zgaduj-zgadule dla poszczególnych poziomów klas oraz spotkania z autorami ciekawych książek. Popularyzacji czytelnictwa służą tematyczne wystawki książek.
        W bibliotece działa również teatrzyk kukiełkowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz redakcja szkolnej gazetki "Wieści Trójki".
        Bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo, np. "Mała Książka - Wielki Człowiek", "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0". Księgozbiór naszej szkolnej biblioteki liczy ponad 28434 woluminy. Dostosowany jest
        do potrzeb uczniów i nauczycieli. Gromadzone są podręczniki, lektury szkolne, literatura piękna, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie, zbiory multimedialne. Nasz księgozbiór jest cały czas uzupełniany.

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Zambrowie

• Biblioteka szkolna jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji, służącym uczniom, pracownikom szkoły i rodzicom.
        • Biblioteka udostępnia swoje zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu (wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego, czasopisma).
        • Klasy, klasopracownie, kółka zainteresowań i inne organizacje szkolne mogą dokonywać wypożyczeń zbiorowych za pośrednictwem nauczycieli, wychowawców lub opiekunów poszczególnych zajęć. Nauczyciele ci ponoszą odpowiedzialność za całość wypożyczonych zbiorów i rejestrowanie ich obiegu wśród uczniów.
        • Biblioteka czynna jest codziennie w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach.
        • Czytelnik indywidualny może wypożyczyć jednorazowo 3 książki na okres jednego miesiąca, lektury dwóch tygodni, z możliwością przedłużenia wypożyczeń na kolejny taki sam okres.
        • Z karty bibliotecznej korzysta tylko jej właściciel.
        • Uczniowie przygotowujący się do konkursów mają prawo do wypożyczenia większej liczby książek.
        • W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
        • Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki. W przypadku ich zniszczenia lub zagubienia, zobowiązany jest zwrócić bibliotece taka samą książkę w przypadku lektur lub inną wskazaną przez nauczyciela-bibliotekarza, odpowiadającą aktualnej wartości rynkowej zniszczonej lub zagubionej książki.
        • Wszystkie wypożyczone, przeczytane, zbędne już książki oraz materiały muszą być zwrócone do biblioteki najpóźniej na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.
        • Na okres ferii zimowych oraz wakacji uczniowie mogą wypożyczyć lektury, literaturę piękną i popularnonaukową, w celu rozwijania zainteresowań czytelniczych.
        • Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania zbiorów bibliotecznych i przestrzegania regulaminu biblioteki szkolnej.
        • W przypadku zmiany szkoły w trakcie roku szkolnego, czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.